Tráva se chystá na Manaslu

Člen SINGING ROCK Climbing Teamu Honza "Tráva" Trávníček se na konci srpna 2018 po třech letech vrací na osmitisícovku Manaslu. O chystané expedici sdělil následující:
Možná některé z vás překvapuje, že se vracíme opět na místo činu. Na osmitisícovku, kde jsme byli již s Miri v roce 2015 a na jejímž vrcholu jsem stál v roce 2011. V roce 2015 to ovšem nedopadlo přesně podle našich představ. Cituji média:
„Na expedici odjeli v malém týmu. Dosažení vrcholu zabránila záchranná akce, kterou organizovali v posledním výškovém táboře ve výšce 7 400 m n.m. Záchrana života francouzského horolezce je stála možnost pokusit se o finální část výstupu. Ale lidský život by měl mít vždy prioritu před čímkoliv, shodují se Honza i Miri. Tento čin byl oceněn českým olympijským výborem. Oběma byla udělena cena fair play. Další nejen morální ocenění následovala.“

Bylo by pěkné, kdybychom se coby partneři ocitli na vrcholu společně.
V současnosti se v České republice nemůžeme potkat s jinou ženou, která by dobrovolně lezla na osmitisícovku bez použití podpůrného kyslíku.
Vyzkoušíme si partnerské horolezení a já taktéž odolnost a vůli lidského těla po léčbě zhoubné rakoviny močového měchýře, která probíhala celý minulý rok. Po čtyřnásobném opakování operací a následné chemoterapii se již pomalu vracím do „horské“ formy a těším se na „ozdravný“ pobyt v Nepálu.
Moc se těšíme i na svahy Manaslu (známá také jako Kutang), která je s 8 163 metry osmou nejvyšší horou světa. Nachází se v pohoří Mansiri Himal v oblasti nepálského Himálaje. Název pochází ze sanskrtského slova Manana a lze jej přeložit jako „Mountain of the Spirit“, „Hora duchovna“. Manaslu je nejvyšším vrcholem masívu Gurkha a leží asi 70 km východně od osmitisícové Annapurny. Ze svahu hory stékají do údolí ledovce Manaslu, Pungen a Thulagi. Proč máme v logu výšku 8 156 m? No přeci proto, aby byla nějaká změna? Přeci již po třetí nepolezu na „stejný“ kopec? :-) A taktéž podle části zdrojů se tato výška i někdy oficiálně uvádí.
Z vrcholu Manaslu poprvé shlédli 9. května 1956 japonský horolezec Toshio Imanishi a nepálský šerpa Gyalzen Norbu, členové japonské expedice.
Trávovi a Miri přejeme dobré podmínky a hodně štěstí.
Zprávy z expedice můžete průběžně sledovat na Trávově webu či facebooku.
