Hledat

ON THE SUN 2007, 8+1 otázek a odpovědí

1. V čem je naše expedice ON THE SUN jedinečná?
Jako zaměstnanci SINGING ROCKu jsme lidé, které baví nejen lezení samotné, ale rozhodli jsme se pomoci k radosti z lezení na skalách i handicapovaným. Jsme firma lezců pro lezce a to bez výjimky. Proto SINGING ROCK podporuje nejenom závodní lezce, kteří jsou vidět na stupních vítězů, ale také např. nevidomé lezce z Liberce a z Brna.

Nechceme eliminovat Honzovo lezení pouze na postup podél lana. Rádi bychom nechali Honzu lézt volně. A my víme, že to umí. Jak taky Honzu známe, víme že, se Honza pustí do čištění nějaké délky.

2. Proč se jmenuje naše expedice právě ON THE SUN?
Expedici jsme v uvozovkách nazvali ON THE SUN jednak proto, že Kalifornie je země slunce a dále proto, že nevidomí lidé sluneční paprsky cítí i přes svůj handicap. Tam, kam dopadají sluneční paprsky bývá teplo a sluncem zalitá skála je pro horolezce to pravé.

3. Co pro nás znamená El Captain?
Yosemitské údolí a El Cap je jako střed skálolezeckého vesmíru. Je to obrovský žulový monolit. Dokonalé vertikální hřiště. Kronika amerického extrémního lezení. Mnoho cest již bylo přelezeno volně, těmi nejlepšími světovými lezci. Stále se zlepšují rychlostní přelezy. El Capa přelezlo již několik postižených horolezců, skáče se tam base jump, 300 metrů dlouhé skoky na laně…a další spoustu bláznivých akcí se už zde uskutečnilo. Přesto si ale myslím, že to nic neubírá tomuto velikánu na kráse a důstojnosti.

4. Bude Honza Říha první nevidomý horolezec, který poleze stěnu El Captain?
Speciálně jsem to nezjišťovali. Jediného dalšího zrakově postiženého horolezce, kterého známe je Američan Erik Weihenmayer. Tento horolezec má za sebou vážný sportovní podnik "Seven Summits," čili dosažení nejvyšších vrcholů všech kontinentů. Tento americký horolezec vystoupil dokonce v roce 2001 na Mt. Everest. Vylezl i stěnu El Capa a sletěl na padáku z vrcholu Mont Blancu.

Na svých stránkách doslova píše:
"We were training for the Nose of El Cap, climbing a different rock face of maybe a thousand feet. It's generally a long one day climb and we 'topped out' in the dark. The only problem was that my climbing partner had forgotten his helmet light."

Takže jestli jsme nebo nejsme první, není důležité. Akce by měla být dalším logickým výkonnostním krokem pro Honzu, posouváním hranic a motivací pro další hendikepované horolezce a sportovce vůbec.

Česká lezecká historie zná kromě Jana Říhy ještě jednoho slepého lezce, který v sedmdesátých letech minulého století předčil mnohé vidící sportovce. Josef Kuhn však oslepl až v dospělosti, a proto si mnohé výstupy na věže Českého ráje pamatoval a mohl se v nich orientovat jen hmatem. Protože byl instruktorem horolezeckého svazu, vodil na jednoduché cesty dokonce i nováčky. O Janu Říhovi natočila Česká televize krátký medailonek, Josef Kuhn byl protagonistou dokumentárního filmu Jana Špáty „Svítí slunce?“

5. Co všechno jsme museli a ještě musíme Honzu Říhu naučit?
Během příprav se Honza musel seznámit se všemi friendy, čoky, šťáralem. Dále se musel Honza dokonale sžít s jumary, daisy chainem a žebříčky. Snažili jsme se během naší přípravy kromě technické přípravy i nalézt kilometry. Dále dostal nakázáno nelenošit a zvyšovat svou celkovou fyzičku. Běhá s vodičem, shybuje a dělá dřepy. Kromě toho samozřejmě leze v týdnu na pražských umělých lezeckých stěnách.

6. Jaký má Honza Říha potenciál a kde vlastně leží hranice jeho horolezeckých schopností?
Možnosti má takřka neomezené. Vždy však bude znevýhodněný při lezení na prvním konci lana a při lezení ve velkých převisech nebo při dynamických krocích.

7. Co bude prvolezec muset dělat ve stěně jiného, když bude mít na laně nevidomého horolezce?
Prvolezec v podstatě nic. Honza je natolik soběstačný a samostatný, že prvolezce odjistí. Jediný problém může nastat v okamžiku nějaké nehody nebo pádu prvolezce. Ten bude muset případnou záchranu provést sám. Dále bude asi nutné jistící stanoviště uspořádat, tak aby všechen materiál byl v jeho dosahu.

8. Jak chceme zvládnout třídenní pobyt ve stěně?
Budeme se snažit minimalizovat časové ztráty taháním haul bagu pomocí kladkostroje, rychlou výměnou na stanovištích, případně kontinuálním postupem druholezců. V cestě The Nose se dá spát na policích. Není tedy nutné sebou brát do stěny skládací postel (portledge). Během srpna je ve stěně velmi horko. Do stěny je nutné brát cca 4 litry tekutin na osobu a den. To znamená ve třech lidech na tři dny celkem 36 litrů vody + rezerva 12 litrů. Takže 48 kg pouze vody. Dále spacáky, náhradní oblečení a lezecký materiál: 100 m statického lana, 60 m dynamiky a spoustu friendů, čoků a karabin. To vše je nutné brát sebou.

9. Něco o Honzovi a jeho horolezeckých začátcích.
Honza Říha se narodil 9. 9. 1976 v Olbramovicích, nyní žiji v Praze. Narodil se s vadou zraku. Po ukončení základní školy, kde se věnoval aktivně lyžování, plavání a atletice se vyučil na odborném učilišti pro zrakově postiženou mládež. Nyní je zaměstnancem Kanceláře Prezidenta republiky, kde pracuje jako samostatný referent. Je členem horolezeckého oddílu HUMANITA a předsedou horolezeckého oddílu pro zrakově postižené horolezce H.O. MATAHARI.

Honza na svých internetových stránkách o sobě píše toto:
„Jak šel čas, pomalu ale jistě jsem si uvědomoval, že se nemohu jen litovat, ale že chci svému okolí a hlavně sobě ukázat, že něco dokážu. Osud mi přihrál náhodu, která mi ukázala cestu. Na učilišti jsem se dostal do kontaktu s umělou stěnou a tím to všechno začalo. Nejdříve jsem zdolával umělé stěny různých obtížností a trpělivě jsem se připravoval na ten den "D". Na ten vzácný okamžik, kdy si budu moci vyzkoušet dotek s opravdovou skálou. A ten okamžik jednoho dne přišel. Já jsem na tu skálu opravdu vylezl. Dokázal jsem to a ten pocit, který jsem měl, je k nezaplacení. Konečně jsem měl pocit, že někam patřím. Lezu na druhém laně (druhý), protože jako první nemohu jistit. Jsem si plně vědom omezení se na skupinu, která mi napovídá spáry ve skále. Bez její pomoci je najdu, ale chvíli mi to trvá. Pak jsem unavený a ztratím tím hodně energie. Za předpokladu připravených expresek nebo skob mohu lézt i první.“

Další členové mini expedice ON THE SUN 2007:
Janek Bednařík (horský vůdce)
Vojtěch Dvořák (brand manager SINGING ROCK)

Termín a místo expedice:
10. 8 . 2007 – 30. 8 . 2007, USA, Kalifornie, Yosemitský národní park

Zapsal Vojtěch Dvořák

ON THE SUN 2007

ON THE SUN 2007